GreenDocs 5 Kullanım Kılavuzu

⌘K
  1. Ana Sayfa
  2. Dokümanlar
  3. GreenDocs 5 Kullanım Kıla...
  4. Dosya Tasnif Planı
  5. Dosya Planı Üzerinde Ekleme, Silme ve Düzenleme Yapma

Dosya Planı Üzerinde Ekleme, Silme ve Düzenleme Yapma

Ekleme

Kuruma kurulum yapıldıktan sonra dosya planına ekleme işlemi kurumun istediği herhangi bir zaman diliminde yapılabilir. Ancak yapının bozulmamasına dikkat edilmelidir. Yani Fon-Birim-Seri-Belge şeklinde giden bir yapı varsa, Birim altına Fon şeklinde bir ekleme yapılmamalıdır.

Ekleme yapılacak alan bilgileri doldurulduktan sonra işlem kaydedilir ve yapı sisteme eklenmiş olur.

Silme

 

Bu işlem kurumun istediği herhangi bir zaman diliminde yapılabilir. Ancak kurum silme işlemini yaparken de yapının bozulmamasına dikkat etmelidir. Sistem alt kırılımlara sahip olan bir yapının silinmesini engeller.

 

Örnek olarak;

Muhasebe (Birim)

–  Muhasebe Dosyası (Seri)

+  Çek (Belge)

+  Alış Faturası (Belge)

+  Satış Faturası (Belge)

 

Şeklinde bir yapı varsa ve dosya planından muhasebe birimi silinmek isterse bu işlem alt kırılımlar kaldırılmadan gerçekleşemez. Ayrıca bir belgeyi silmek istersek ve içerisinde kayıtlar varsa yani kullanımda ise bu işlemde aynı şekilde gerçekleşmez. Örnek olarak kullanıcı kullanımda olan bir Belge silmek isterse alt görselde ki gibi bir hata alır.

Bu işlemin gerçekleşmesi için öncelikle silinmek istenen kaydın içerisinde ki veriler silinmelidir. Bu şekilde dosya planında ki yapı ve veriler korunmuş olur.

Düzenleme

 

Bu işlem kurumun istediği herhangi bir zaman diliminde yapılabilir. Düzenleme yapılacak dosya planında ki ilgili yere gelip düzenle butonuna basılır. Yapıyı bozmayacak şekilde bir düzenleme yapılıp, kaydet butonuna basıldıktan sonra düzenleme işlemi gerçekleşmiş olur.

Nasıl yardımcı olabiliriz?