GreenDocs 5 Kullanım Kılavuzu

⌘K
  1. Ana Sayfa
  2. Dokümanlar
  3. GreenDocs 5 Kullanım Kıla...
  4. Veri Tipleri
  5. Metadata Konfigürasyonları

Metadata Konfigürasyonları

1. Metadata Aranabilir – Düzenlenebilir Seçenekleri

Tip Ayarları ekranına gidelim. Yeni bir tipe metadata eklerken veya hali hazırda mevcut olan bir tip üzerinde düzenleme yaparken Aranabilir- Düzenlenebilir seçenekleri o metadata üzerinden seçilebilir.

Bu noktada “illertest” metadatasını inceleyelim. Aranabilir özelliğinin olması, Arama yaparken bu metadata üzerinden filtreleme yapabileceğimiz anlamına gelmektedir.

Örneğin;

Görselde olduğu gibi arama ekranına, ilgili seriye ait metadata geldi ve bu metadata (illertest) aranabilir olduğundan dolayı arama ekranında filtreleme yapılabilir durumdadır. Eğer metadatanın aranabilir seçeneği olmasaydı, bu ekran üzerinde gözükmeyecek ve arama yapılamayacaktı;

(“illertest” metadatası için Aranabilir özelliği kaldırılmış görsel)

Yine aynı metadata (“illertest”) üzerinden gidecek olursak Düzenlenebilir özelliği olmayan metadatalarda düzenleme yapılamayacaktır. (“illertest” için Düzenlenebilir özelliğini kaldıralım. Bu noktada bu metadata sahip olan bir seride düzenleme yapmak istersek, “illertest” metadatasını düzenleyemeyiz.)

2. Metadata Sıra Değiştirme

Her bir metadata bir Sıra No’ya sahiptir. Metadataların sırasını değiştirmek istersek seçtiğimiz Sıra No’ya göre onları hizalayabiliriz.

Örneğin;

Yeni bir tip oluştururken veya bir tipi düzenlerken bunu düzenleyebiliriz. Sıra No küçükten büyüğe şeklinde metadataları sıralar. ( 1 – 2 – 3 şeklinde atanmış 3 adet metadata varsa Sıra No= 1 olan metadata en yukarda gözükecektir.)

Kullanıcı Metadata eklerken veya düzenlerken Sıra No girebileceği gibi,

Tipleri incelediğimiz ekran üzerinden de ( + , – ) butonları aracılığı ile Sıra No artırılıp azaltılabilir.

Metadata için sıralamalar bulundukları her alanda Sıra No’ya göre düzenlenir.

Sıra No küçük olan üst tarafta gözükür: (Örnek amaçlı “illertest” Sıra No =1 , “ilçelertest” Sıra No = 2 şeklinde atandı.)

Nasıl yardımcı olabiliriz?